Noc Czarnej Metalurgii - relacja

14 maja odbyła się Europejska Noc Muzeów 2022, której w naszym obiekcie towarzyszyła impreza plenerowa na terenie Centrum Kulturowo-Archeologicznego pt. „Noc Czarnej Metalurgii”.

W piecu dymarskim typu zagłębionego od 13:00 do 21:30 trwał wytop żelaza z przygotowanej wcześniej rudy i węgla drzewnego. Płomień i iskry z pieca efektownie prezentowały się na tle nocnego nieba.

O 22:00 po raz pierwszy w plenerze przedstawione zostały „Dziady cz. II’ w wykonaniu Teatru Święty Spokój. Można powiedzieć, że naprawdę było „głucho wszędzie, ciemno wszędzie”. Atmosferyczny dobór świateł, akustyka i głosy aktorów, na wolnym powietrzu brzmiące zupełnie inaczej niż na scenie, oraz ciepła, księżycowa noc sprawiły, że było to niepowtarzalne wydarzenie dla licznie zebranej publiczności.

Zwiedzający mogli również posilić się specjałami przygotowanymi przez KGW Trzciankowianie z Trzcianki oraz usmażyć kiełbaski przy płonącym opodal ognisku.