Konferencja W 100-lecie Profesora Kazimierza Bielenina - podsumowanie

27 i 28 stycznia w sali muzeum odbyła się konferencja naukowa W 100-lecie urodzin Profesora Bielenina – Śladami badań Profesora. Wygłoszono ponad 20 referatów podzielonych na trzy części tematyczne.

Pierwsza część zatytułowana „Profesor Kazimierz Bielenin we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników”, w której prelegenci z różnych miast opisywali wpływ, jaki miał Kazimierz Bielenin na ich pracę i rozwój instytucji z którymi byli związani, a także na ich życie prywatne. Okres wspomnień objął okres od lat 50-tych, gdy bohater konferencji zawitał do Gór Świętokrzyskich jako członek zespołu badającego starożytne hutnictwo świętokrzyskie, po ostatnie lata życia profesora, gdy dał się poznać jako filantrop wspierający materialnie będące w potrzebie małżeństwo oraz budowę Domu Opieki w Nowym Skoszynie.

Poczas części drugiej „Wkład Profesora Kazimierza Bielenina w rozwój polskiej archeometalurgii” zabrali głos wykładowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, uczelni niemal od początku badań związanej z wytopem eksperymentalnym w piecach dymarskich typu kotlinkowego. Dyskutowano nad zasadnością samego terminu „archeometalurgia” oraz przedstawiono m.in. jak zmieniała się koncepcja budowy pieca dymarskiego na przestrzeni lat.

Pierwszy dzień zakończył pokaz archiwalnego filmu z przemówieniem Kazimierza Bielenina.

Trzecia cześć konferencji „Archeologiczna spuścizna Profesora Kazimierza Bielenina” odbyła się w sobotę. W tym dniu koncentrowano się na badaniach archeologicznych, które prowadził sam Bielenin, a także na tych, dla których profesor i jego praca były bezpośrednią inspiracją. Również w tym dniu nie zabrakło osobistych wspomnień oraz anegdot o tej zasłużonej postaci.

Wydarzenie zakończyło się przejściem uczestników konferencji po ścieżce edukacyjnej muzeum z komentarzem autora wystawy, ucznia Kazimierza Bielenina i kontynuatora jego badań nad starożytnym hutnictwem a zarazem pomysłodawcy i organizatora konferencji – dr hab. Prof. UJK Szymona Orzechowskiego.

Komitet organizacyjny

Dr hab. prof. UJK Szymon Orzechowski (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach)

Prof. dr hab. inż.  Mirosław Karbowniczek (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)

Dr inż. Ireneusz Suliga (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie)