II edycja Nocy Czarnej Metalurgii - galeria

Druga edycja Nocy Czarnej Metalurgii za nami.

Choć przez chwilę wydawało się, że część plenerową wydarzenia utrudni nadciągająca burza, chmury szczęśliwie rozeszły się i zwiedzający mogli po raz kolejny zobaczyć pracujący w nocy piec dymarski. Po trwającym kilkanaście godzin wytopie piec został rozebrany a łupka żelaza wstępnie spakietowana w kotlince.

Po czarnej metalurgii przyszedł czas na premierę teatralną. Na scenie amfiteatru położonego przy Parku Legend miało miejsce przedstawienie Amatorskiego Teatru Święty Spokój „Nocne Mickiewicza Rozmowy” na motywach „Ballad i romansów”. Widownia mogła przypomnieć sobie z czasów szkoły jak „czucie i wiara silniej mówiło do wieszcza niż szkiełko i oko” oglądając otwierającą spektakl „Romantyczność”.

„Świtezianka” przybliżyła historię niewiernego młodzieńca, który miał to nieszczęście, że zdradził samą boginię jeziora. Perypetie żony, morderczyni męża, wydanej przez tytułowe „Lilije”, uświadomiły tę uniwersalną prawdę, że za każdą zbrodnię czeka kiedyś kara. Na zakończenie współczesna, interpretacja „Pani Twardowskiej”, gdzie karczma Rzym zmieniła się w bar, w którym wybrzmiewała rockowa muzyka.

Wszystko podane w nowoczesnej formie audiowizualnej, przykuwającej wzrok choreografii i wykorzystaniu elementów teatru cieni, co sprawiło, że widownia nagrodziła twórców gromkimi brawami.

Głód bardziej doczesny można było zaspokoić dzięki KGW „Świętokrzyskie Niezapominajki” ze Starej Słupi.