muzeum-nowaslupia.pl
"Wielka wojna w cieniu Łysej Góry"
17
lis
2024
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
+48 41 389 70 44
Lektor treści
Wysoki kontrast.
Lektor treści
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
22 maja 2024 roku w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Rudkach odbyła się uroczysta promocja ścieżki geoedukacyjnej – Kopalnia pirytu „Staszic” w Rudkach, która już niebawem dostępna będzie dla zwiedzających teren Rezerwatu Archeologicznego w Rudkach.
Pomysłodawcą i inicjatorem ścieżki jest Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi.
Koncepcję opracowali specjaliści z Oddziału Świętokrzyskiego Państwowego Instytutu Geologicznego - PIB w Kielcach pod kierownictwem dr hab. Anny Fijałkowskiej - Mader we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Kielcach i Świętokrzyskim Parkiem Narodowym.
Trasa liczy 1,5 km długości i 11 stanowisk. Punkty na trasie umożliwiają zapoznanie się m.in. z budową geologiczną Rudek, charakterystyką wydobywanych tu rud żelaza, a także przyrodą ożywioną Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
Kopalnia w Rudkach to miejsce szczególne w Górach Świętokrzyskich. To właśnie tu znajdowała się najstarsza, podziemna kopalnia rud żelaza poza granicą Imperium Rzymskiego.
Promocji ścieżki geologiczno-historycznej towarzyszyła wystawa czasowa „ Kopalnia w Rudkach na przestrzeni lat”, przygotowana przez Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi we współpracy z Henrykiem Gąsiorem.
Ścieżka stanowić będzie zewnętrzną ekspozycję MSHŚ w Nowej Słupi.
Wyszukiwarka
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.