Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Dowiedz się więcej...

biuro@muzeum-nowaslupia.pl

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi

Aktualności

Festiwal Archeologiczny "Ludzie Ognia i Żelaza" 2024. 56. Dymarki w Nowej Słupi.

Serdecznie zapraszamy na Festiwal Archeologiczny "Ludzie Ognia i Żelaza", który odbędzie się w ramach 56. Dymarek w Nowej Słupi, wydarzenia z wieloletnią tradycją, które od kilkudziesięciu lat przyciąga entuzjastów historii i archeologii z całego kraju i różnych zakątków świata. To doskonała okazja, aby zanurzyć się w świat starożytności i poznać historię świętokrzyskiego ośrodka metalurgicznego, który był największym centrum wytopu żelaza w barbarzyńskiej części Europy. Czym była kultura przeworska? Kim byli świętokrzyscy hutnicy i jak wyglądało ich życie codzienne? Jak wyglądały różnice cywilizacyjne pomiędzy Barbaricum i Imperium Romanum? Na te i wiele więcej pytań czekają fascynujące odpowiedzi. Już 09-11 sierpnia będzie można odkryć w Nowej Słupi obóz rzymskich legionistów, przenieść się na arenę z zapierającymi dech w piersiach walkami gladiatorów oraz poznać sekrety rzymskich domin i ich przepisów na piękno. Nie zabraknie również elementów militarnych, czyli potyczki legionu rzymskiego z barbarzyńcami.

Przygotujcie się na pełną przygód podróż w czasie i dreszczyk emocji, który zapewni tegoroczny program:

PIĄTEK 9 SIERPNIA:
• 20.30 – Wymarsz rekonstruktorów z Rynku do Centrum Kulturowo-Archeologicznego
• 21.00 – Uroczyste otwarcie 56. Dymarek - powitanie gości, rozpalenie pieca dymarskiego typu świętokrzyskiego
• 21.30 – Koncert Marka Piekarczyka na scenie amfiteatru w Parku Legend

SOBOTA I NIEDZIELA 10 i 11 SIERPNIA:
• 10.00 – „Otwarcie Bram”- trening barbarzyńców i musztra rzymska
• 10.30 – „Rozmiłowani w żelazie” - kultura przeworska i jej spuścizna. Komentarz naukowy; prof. Katarzyna Czarnecka (Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie)
• 11.00 – „W Sercu Pieca” - opowieść o starożytnym wytopie żelaza, prezentacja pieca dymarskiego typu świętokrzyskiego
• 11.30 – „Dobrze Naoliwiona Maszyna” – poznaj wyspecjalizowane oddziały rzymskiej armii - komentarz naukowy dr hab. Dariusz Słapek (UMCS Lublin)
• 12.00 – „Starcie Cywilizacji” – potyczka Barbarzyńców z Rzymianami
• 13.00 – „Nie Tylko Toga” – o modzie starożytnej
• 14.00 – „Rzym Od Kuchni” – sekrety antycznych przepisów
• 15.00 – „Krew i Piach” – igrzyska gladiatorskie
• 16.00 – „Wielki Finał” – rozbicie pieca dymarskiego typu świętokrzyskiego oraz kompaktowanie łupki żelaznej
• 17.30 – 19.00 - „Dysputa Dymarska – ruda żelaza, wsad do pieca” w sali kinowej Muzeum z udziałem prof. Mirosława Karbowniczka (AGH Kraków), dr hab. prof. UJK w Kielcach Szymona Orzechowskiego, dr Ireneusza Suligi (AGH Kraków) i dr hab. Anny Fijałkowskiej - Mader (PIG-PIB Oddział Świętokrzyski w Kielcach) - TYLKO W SOBOTĘ 10 SIERPNIA.

10.00 – 18.00 – prezentacja i zwiedzanie stanowisk starożytnych rzemiosł

Filmy promocyjne:

Film z zeszłorocznej edycji

- Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego zaprasza na Festiwal Archeologiczny "Ludzie Ognia i Żelaza. 56. Dymarki w Nowej Słupi 2024

- Poczuj magię starożytności

- Zaproszenie dla dzieci i młodzieży

Bilety:

➡️Kup bilety. Bilet wstępu na teren 56. Dymarek w Nowej Słupi nie jest biletem wstępu na zwiedzanie wystawy Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana. Przy kasie Muzeum dostępne będą bilety ulgowe (w cenie 18 zł) dla wszystkich zwiedzających wystawę w czasie trwania 56. Dymarek.

Godziny otwarcia Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana w Nowej Słupi w czasie 56. Dymarek:

- 9. sierpnia (piątek) - 8:00-18:00 (ostatnie wejście na zwiedzanie o 17:00)

- 10. sierpnia (sobota) i 11. sierpnia (niedziela) - 9:00-19:00 (ostatnie wejście o 18:00)

Informacje ogólne:

➡️Dołącz do wydarzenia na Facebook'u.

Więcej szczegółów już wkrótce. Bądźcie na bieżąco!

CZE

razy

czytano

Wyszukiwarka

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Opinie klientów

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi