muzeum-nowaslupia.pl
WYNAJEM MIEJSCA BIESIADNEGO
6
wrz
2024
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
+48 41 389 70 44
Lektor treści
Wysoki kontrast.
Lektor treści
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy czasowej „ Kopalnia pirytu Staszic w Rudkach na przestrzeni lat”.
Wystawa składa się z kilkudziesięciu plansz podzielonych na bloki tematyczne prezentujące niezwykle interesujące fotografie z prywatnych zbiorów, które udostępnili Muzeum : Daniel Czernek, Henryk Gąsior, Stanisław Krupa, Ewa Pastuszyńska, Jan Dyk, Iwona Kozieł, Czesław Kucharczyk.
Kopalnia w Rudkach to unikatowe miejsce w Polsce i Europie. Była jedyną podziemną kopalnią rudy żelaza działającą w II-IV w. n.e. w Europie poza granicami Cesarstwa Rzymskiego. Znaleziono tu m.in. fragmenty obudowy podziemnych chodników, skorupy naczyń glinianych oraz rzymską monety. Odkryto także liczne piecowiska świadczące o wytopie żelaza na przyległych terenach.
Odkrycia złóż rud żelaza – pirytu, hematytu i syderytu dokonał prof. Jan Samsonowicz w 1922 r. Trzy lata później podjęto tam eksploatację, którą kontynuowano przez prawie 50 lat (1925–1973). Wydobywaną rudę wykorzystywano zarówno do produkcji żelaza, jak i kwasu siarkowego.
Wystawę można zwiedzać bezpłatnie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-18.00, soboty i niedziele 9.00-17.00.
ZAPRASZAMY !!!
Wyszukiwarka
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.