
muzeum-nowaslupia.pl
W dniu 19 czerwca (Boże Ciało) Muzeum nieczynne
13
cze
2025
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
+48 41 389 70 44
Lektor treści
Wysoki kontrast.
Lektor treści
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Majówka w Starożytnej Osadzie. Germańskie wieszczki zakończona sukcesem!
Wydarzenie koncentrowało się wokół tematyki magii, wróżb i rytuałów z pierwszych wieków naszej ery, ukazując ich znaczenie w kontekście władzy, wojny oraz codziennego życia. Istotnym aspektem spotkania było zwrócenie uwagi na kobiece atrybuty – od stroju i ozdób po elementy magiczne. Szczególne miejsce zajęły postacie germańskich wieszczek – pośredniczek między światem ludzi a światem bogów. Celem było połączenie wiedzy archeologicznej z refleksją nad duchową sferą ludów Barbaricum. Tym zagadnieniom poświęcone były zarówno opowieści i scenka tematyczna na terenie skansenu archeologicznego, jak i seminarium naukowe w sali kinowej Muzeum.
Nowością tegorocznej edycji była specjalna strefa współczesna przygotowana z myślą o najmłodszych uczestnikach Majówki. W ramach tej przestrzeni dzieci mogły wziąć udział w przejażdżkach na osiołku po terenie osady (Centrum Kulturowo-Archeologiczne). Zorganizowano również stanowisko archeologiczne w formie piaskownicy ze skarbami, stanowisko do robienia zdjęć w strojach i wyposażeniu z pierwszych wieków naszej ery połączone z możliwością wybijania monet, a także stanowisko edukacji przyrodniczej. We wszystkie dni, (nie tylko) najmłodsi mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku oraz wziąć udział w bezpiecznych walkach.
Dodatkową atrakcją była strefa handlowa zlokalizowana w domkach handlowych przy budynku Muzeum, w której odwiedzający mogli zapoznać się z ofertą lokalnych rzemieślników i spróbować regionalnych smakołyków.
Wieczór 3 maja uatrakcyjnił wyjątkowy koncert polsko-węgierskiego zespołu Szelindek. Formacja specjalizująca się w muzyce dawnej i świata – zabrała publiczność w barwną i żywiołową podróż muzyczną przez Karpaty, Węgry, Bałkany, Turcję, Polskę, aż po Azję. Energetyczne brzmienia porwały uczestników do tańca i rozgrzały atmosferę.
Serdeczne podziękowania kierujemy do: Hellas et Roma, Celtas Galegos, Moccus Ceramika, Stowarzyszenie Przyjaciół Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, Osiołkowo (Farma z Osiołkami), Koło Łowieckie "Chełmowa Góra", a także do wszystkich wystawców. Dziękujemy również gościom, którzy odwiedzili nas w tym czasie.
Dołączamy fotorelację autorstwa Łukasza Karcza (Fotografika).
Do zobaczenia na kolejnych wydarzeniach.
muzeum-nowaslupia.pl
13
cze
2025
Więcej
muzeum-nowaslupia.pl
2
cze
2025
Więcej
Eliza Wójcik
18
maj
2025
Więcej
Wyszukiwarka
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.