Antyczne Powitanie Lata 2022 - relacja i zdjęcia

18 i 19 czerwca 2022 r. na terenie Starożytnej Osady położonej przy muzeum miało miejsce Antyczne Powitanie Lata - Świętokrzyski Piknik Historii Doświadczalnej.

O barbarzyńcach, ich historii i zwyczajach i drodze wojownka opowiadał Wojciech Wasiak. Pod strażniczą burgią, za rzeczką, zwaną na czas wydarzenia Dunajem rozgradzającym dwa starożytne światy Imperium Romanum i Barbaricum, rozbili obóz żołnierze rzymscy z Legio XXI Rapax.

Odwiedzający Centrum Kulturowo-Archeologiczne mogli obserwować potyczki między wojownikami barbarzyńców i legionistami, zagrać w antyczne gry, postrzelać z łuku. Na stanowiskach kowala, hutników, garncarza, szklarza i zielarki prezentowano zajęcia o bardziej pokojowym charakterze. O strawę zadbały gospodynie z KGW Paprotki.

W sobotę mieszkańcy i turyści przebywający na rynku w Nowej Słupi byli świadkami inwazji połączonych sił żołnierzy rzymskich i barbarzyńców. Przymierze utrzymało się do wieczora, gdy odnotowano pojawienie się tej starożytnej ekspedycji podczas pikniku rodzinnego w Baszowicach

Zapraszamy do galerii zdjęć z wydarzenia

Fot: Archiwum Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, Maciej Potrzebowski

Galeria Antyczne Powitanie Lata 2022 (Ilość zdjęć w galerii: 98)