Zaproszenie na spektakl "BARBARICUM" 11 sierpnia 21:30

Wielkimi krokami zbliżamy się do Festiwalu Archeologicznego "Ludzie Ognia i Żelaza" w Nowej Słupi!

Otwarcie Festiwalu Archeologicznego "Ludzie Ognia i Żelaza" w ramach 55. Dymarek nastąpi w piątkowy wieczór 11 sierpnia. To właśnie wtedy o 20:30 spod Urzędu Miasta i Gminy Nowa Słupia wyruszy przemarsz rekonstruktorów, któremu towarzyszyć będą bębny, czuringi, dudy i gongi zespołu DYJ i Otwartego Teatru Perkusyjnego, Trzecie Miejsce. Po przybyciu na teren Centrum Kulturowo- Archeologiczne w Nowej Słupi o 21:30 na wszystkich gości będzie czekał wyjątkowy taneczno-muzyczny spektakl "BARBARICUM".

Jest to widowisko zawierające opowieść o barbarzyńcach ze środkowej Europy, dawnych mieszkańcach krainy na północ od Karpat. Warstwa muzyczna została stworzona przez Piotra Stefańskiego i Emilię Annę Tuśnio - liderów grupy DYM i stanowi dźwiękowy portal, przez który widzowie przenoszą się do II wieku naszej ery – czasów epoki żelaza, gdy na ziemi świętokrzyskiej płonęły setki dymarek. Wytopem żelaza w tym regionie zajmowały się plemiona germańskie, a ich dorobek materialny archeolodzy określają mianem kultury przeworskiej. Warstwa ruchowa została opracowana w oparciu o współczesne techniki ekspresji tanecznej przez dwójkę choreografów: Elżbietę Pańtak oraz Artura Grabarczyka. Natomiast zatańczą przedstawiciele Kieleckiego Teatru Tańca. Przechodząc przez artystyczny portal zanurzymy się w elementy charakterystyczne dla tej kultury, poznając wyrażone dźwiękiem i ruchem obyczaje oraz ówczesne wierzenia.W spektaklu mieszają się wątki miłosne, magiczne i rytualne przetworzone artystycznie z elementami historycznymi. Autorzy spektaklu starają się uwypuklić istotne aspekty tamtej kultury materialnej i duchowej, próbując przywołać refleksję, że choć minęło tak wiele lat, wciąż w niektórych sferach jesteśmy barbarzyńcami. Stanowi o tym użyty w spektaklu symboliczny zwrot: "Wszystko się kończy, lecz nic nie znika."

Widowisko "Barbaricum" powstało w ramach programu Przestrzenie Sztuki 2022. Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

ZAPRASZAMY NA FESTIWAL ARCHEOLOGICZNY "LUDZIE OGNIA I ŻELAZA" 11-13 SIERPNIA!

Poniżej galeria zdjęć ze spektaklu udostępniona przez Kielecki Teatr Tańca.

LIP

Eliza Wójcik