muzeum-nowaslupia.pl
WYNAJEM MIEJSCA BIESIADNEGO
6
wrz
2024
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
+48 41 389 70 44
Lektor treści
Wysoki kontrast.
Lektor treści
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego w Nowej Słupi. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
23 stycznia 2024 roku w naszym Muzeum odbyła się konferencja prasowa „Budowa Centrum Edukacyjnego Świętokrzyskiego Parku Narodowego wraz z ekspozycją przyrodniczą” dofinansowanego w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027.
Podczas wydarzenia Dyrektor ŚPN dr inż. Jan Reklewski, a także osoby zaangażowane w projekt przedstawiły koncepcję nowego Centrum Edukacyjnego Parku Narodowego, które powstanie w Nowej Słupi. Jak wynika z informacji przekazanych przez Świętokrzyski Park Narodowy, inwestycja powstanie w ciągu najbliższych czterech lat.
Centrum Edukacyjne Świętokrzyskiego Parku Narodowego powstanie w pobliżu Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego i Parku Legend. Sama wizja architektoniczna została opracowana przez warszawską pracownię Kwadratura i nie jest przypadkowa. Inspiracją do planu był krajobraz Gór Świętokrzyskich, których charakterystyczną perspektywą są pasiaki pól na pofałdowanym terenie. Stąd falista struktura obiektu, którego część zostanie wkopana w ziemię. Koncepcja ta w 2020 roku zostatała wyróżniona nagrodą za najlepszy projekt ekologiczny w konkursie organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego.
Założeniem samego Muzeum jest rozbudzenie emocji i ciekawości zamiast podania przekazu encyklopedycznego, co zachęci zwiedzających do pogłębiania wiedzy. Jak podkreśla Dyrektor ŚPŃ wystawa będzie odchodzić od tradycyjnych zakazów „nie dotykaj” na rzecz zachęcania do interakcji ze zwiedzającymi.
Budynek będzie efektem konwencji architektury, która w pewien sposób się chowa i oddaje pierwszy plan naturze. Autorzy pomysłu wykorzystają ukształtowanie terenu, położonego na wzniesieniu Nowej Słupi, dlatego do planu został dołączony zielony dach w formie tarasu widokowego.
Burmistrz Miasta i Gminy Nowa Słupia, pan Andrzej Gąsior, podkreślił, że dla Nowej Słupi nadchodzi czas wypełniania luk pod względem turystycznym i zapowiedział plan przebudowy ulicy Świętokrzyskiej i ul. Benedyktyńskiej aby ułatwić ruch odwiedzającym naszą miejscowość.
Wyszukiwarka
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.